Telefon :   0212 659 59 30

E-mail :   mutluyuva.mutluyasam@gmail.com

Mutlu Yuva Mutlu Yaşam Derneğimiz MİLLİ İRADE PLATFORMU'nun üyesidir.

Faaliyetlerimiz

Gelişimsel Oyun Terapisi

Bağlanma, çocuğun anne rahmi dışındaki anne-çocuk ilişkisini tanımlayan bir kavramdır. Bu ilişkide anne çocuğa kendi öz ve iç benliğini geliştirecek şartları hazırlar ki, bu şartların başında dokunmak gelir. Annenin şefkatli dokunuşu ile çocuk kendi fiziksel bedenini ve annesinin fiziksel bedenini deneyimler. Bunun yanında kendi yaşayan bedenini keşfetmenin hazzını yaşar. Çocuğun ilk deneyimlediği benlik, fiziksel benliğidir.

Annenin dokunuşları ile çocuk gerçek olduğunu, ayrı bir varlığı bulunduğunu ve anneden bağımsız olduğunu deneyimler. Çocuk kendine dokunuldukça kendi varlığının daha çok farkına varır. İç benliğinin farkına varan çocuk, benliğinin dışındaki dünya ile daha iyi baş edebilir. Gelişimsel Oyun Terapisi bu dokunma gerçeği üzerine kurulmuş bir modeldir. Bu modelde yetişkin dokunmanın dilini kullanarak çocukla iletişime geçer.

GOT uygulaması 13 oturumluk bir programdır. Programda 6 çocuk ile 6 uygulayıcı seçilmektedir. Programın ilk 2 haftasında uygulayıcılar eğitilmektedir. Sonrasında her çocukla bir uygulayıcı eşleşmekte ve 10 hafta boyunca çocuklarla terapi seansı grup lideri eşliğinde uygulanmaktadır. Seansların her biri 2 saat sürmektedir. İlk 2 seans uygulayıcı eğitimi ve seçimini kapsar. 10 haftalık oturumlar boyunca grup ortamında yapılandırılmış oyunlar ile çocuğun bağlanma dönemine ilişkin problemlerinin giderilmesi ve özel ilgi, sevgi gereksinimleri karşılanarak, benlik algılarının ve öz güvenlerinin gelişmesi hedeflenmektedir.